Α1`ΠΟΛΟ:ΗΤΤΑ ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ Ν.Ο.Α

Την 15η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε ο Ολυμπιακός που επικράτησε εύκολα του ΝΟ Αργοστολίου με 14-4 στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά για την Α1 ανδρών.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να κατακτήσουν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα, κάνοντας παράλληλα και δοκιμές ενόψει του κρίσιμου αγώνα στο Βόλγκογκραντ για το Champions League.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν λίγο νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο χάρη σε δύο τέρματα του Γιώργου Ντόσκα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Το ίδιο σκορ επαναλήφθηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο με σκόρερς αυτή τη φορά τον Κολόμβο και τον Mallarach στην εκπνοή, ενώ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων σκόραρε ο Χαραλαμπόπουλος (4-2).
Στις αρχές του δευτέρου μισού της αναμέτρησης όμως οι "ερυθρόλευκοι" ανέβασαν ρυθμούς και με επιμέρους σκορ 5-0 αύξησαν το προβάδισμά τους στα 7 τέρματα διαφορά, σφραγίζοντας ουσιαστικά και τη νίκη (9-2).
Στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τον Γιάννη Φουντούλη να ανοίγει λογαριασμό και με τρία γρήγορα γκολ έφτασε τα 61 στο πρωτάθλημα και συνέβαλε στο να φτάσει ο Ολυμπιακός στην 15η νίκη του με τελικό σκορ 14-4.
Ο Θοδωρής Βλάχος είδε τους παίκτες του να αντιδρούν σωστά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ενώ ταυτόχρονα δοκίμασε κάποια πράγματα ενόψει και του κρίσιμου αγώνα ρεβάνς του Βόλγκογκραντ για τους "16" του Champions League.
Από την άλλη, η ομάδα του Θοδωρή Ανδρεάκου προσπάθησε για το καλύτερο, έμεινε κοντά στο σκορ για δύο περιόδους, στη συνέχεια όμως δεν άντεξε στην πίεση των αντιπάλων της και γνώρισε την ήττα.
Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Γιώργος Ντόσκας που πέτυχε πέντε τέρματα, ενώ τον ακολούθησε ο Γιάννης Φουντούλης με τρία γκολ, όλα στην τελευταία περίοδο.
Από τον ΝΟ Αργοστολίου ξεχώρισε ο Ευάγγελος Δουδέσης που σημείωσε δύο τέρματα για την ομάδα του.
Ολυμπιακός-ΝΟ Αργοστολίου   14-4
Τα 8λεπτα: 2-1, 2-1, 5-0, 5-2.
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Βόσικας.
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ντόσκας 5, Κολόμβος 1, Mallarach 2, Μπλάνης 1, Μάζης 1, Φουντούλης 3, Δερβίσης 1.
ΝΟ Αργοστολίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Δουδέσης Ε. 2, Χαραλαμπόπουλος 1, Στελλάτος 1.